JÓTÉKONY HATÁSOK



 


Vegyes (tejsavas és alkoholos) erjesztéssel készül a kefir. A közepes hőmérsékleten szaporodó tejsavbaktériumokkal és élesztőgombákkal erjesztett kefirben közepes mennyiségű sav képződik, emiatt kellemesen savanyú ízű. A tejsav mellett némi alkohol is képződik, amely a széndioxiddal és az aromaanyagokkal együtt tovább növeli a kellemes ízhatást. Ez az oka annak, hogy a kefir natúr változatban népszerű.


A szén-dioxidnak köszönhetően a kaukázusi kefir nemcsak ízletes, és rendkívül frissítő, hanem egészséges is. A természetesen képződő szén-dioxid ugyanis pozitív hatást gyakorol az emésztésre. A tejsavas erjesztés során végbemenő fehérjebontás miatt a kaukázusi kefirben megnő az egészségvédő anyagok száma. Ezek gátolják bélrendszerünkben a káros mikroorganizmusok elszaporodását és méreganyag-termelését, továbbá karbantartják bélműködésünket.


Rendszeres fogyasztásuk kellemes közérzetet biztosít.  A vér koleszterinszintje is kedvezően alakul, emellett hatásukra csökken a májban a zsírlerakódás, gyorsul a májregeneráció, és javul az összes ásványi elem felszívódása. Továbbá kisebb lesz a csontritkulás kialakulásának veszélye, hiszen a kalcium jobban épül be a csontokba, valamint a savanyú közeg miatt lassul a szervezetünkbe került C-vitamin lebomlása is. Az energiaszegény kefir fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek is ajánlott. 


A kefirben több hasznos baktérium is található, melyek jelentős mértékben járulnak hozzá az emésztőrendszer megerősítéséhez, a gyomor regenerációjához. Jótékony hatással van a különböző gyomor- és bélbetegségekre, a bélflóra egyensúlyának fenntartására. Utóbbi könnyen felborulhat antibiotikumos kezelés, stresszes élethelyzet, helytelen táplálkozás hatására, ilyen esetekben is kifejezetten ajánlott kefirt fogyasztani.


Emellett magas a B-vitamin-, folsav-, niacin-, biotin- tartalma, erősíti az immunrendszert, csökkenti a vér koleszterinszintjét és a vérnyomást. Gátolja a rákkeltő anyagok képződését. Hatására csökken a májban a zsírlerakódás, gyorsul a májregeneráció, és javul az összes ásványi elem felszívódása. Fontos szerepe van a csontritkulás megelőzésében, az egyik legjobb kalciumforrás. Kifejezetten gazdag D-vitaminban, mely növeli a kalcium-felszívódás hatékonyságát a belekből, segíti a csontokba való beépülését, ugyanakkor csökkenti a szervezet kalciumürítését. A tejsavbaktériumok, -kultúrák felhasználásával savanyított tejtermékekben a tejcukor részben lebomlik, ezért a laktózérzékenyek többsége is fogyaszthatja. Tajvani kutatók kísérletei igazolták, hogy immunglobulin-tartalmának köszönhetően megakadályozza a különféle ételallergiák kialakulását.

A kefir ideális kiegészítője a fogyókúrának, diétának. Kalóriatartalma alacsony, egy deciliter mindössze 50 kalóriát tartalmaz, ezért használhatjuk bátran a zsírosabb tejföl vagy majonéz helyett sütés-főzés idején. Egyszerűen készíthetünk könnyű salátaöntetet kefir és fűszerek keverékéből friss zöldségek mellé.

 

Miért hasznosak a savanyú tejkészítmények?


A tejsavas erjesztés során végbemenő fehérjebontás miatt megnő az egészségvédő bioaktív peptidek mennyisége, ezért jobban emészthetőek. A peptidek gátolják bélrendszerünkben a káros mikroorganizmusok elszaporodását és méreganyag-termelését, továbbá karbantartják bélműködésünket.


A vér koleszterinszintje is kedvezôen alakul, mert a tejsavbaktériumok a savanyítás során megemésztik a tej koleszterin-tartalmának hozzávetőlegesen egyötödét-egyharmadát, másrészt csökkentik a szervezet belső koleszterin-képződését, illetve növelik az érvédő HDL-koleszterin arányát.

Csökken a májban a zsírlerakódás, gyorsul a májregeneráció, és javul az összes ásványi elem felszívódása.
Kisebb lesz a csontritkulás kialakulásának veszélye is, hiszen a kalcium hét százalékkal nagyobb arányban épül be a csontokba.
A savanyítás miatt a B1-vitaminban, niacinban, folsavban és biotinban dúsak, és a savanyú közegben lassul a C-vitamin lebomlása is.

Ez a parányi gomba, amely úgy néz ki, mint egy mini karfiol, kefirt erjeszt a friss tejből.

A szervezet anyagcseréjét helyre állítja, normalizálja a bélrendszer mikro-flórájának működését. A tüdőre nézve is áldásos, hiszen gyógyítja a hurutokat és a tüdőgyulladást. Tökéletes a salaktalanításkor, mivel kivonja a nehézfémek alkotta sókat, vagy az alkohol feldolgozása utáni végtermékeket. Hatással van az epe, a vese és a máj működésére, a köveket feloldja, képződésüket gátolja. Antibiotikus hatása is van, normalizálja a szénhidrátcserét, így a cukorbetegeknek is ajánlott a napi alkalmazása, valamint a gyulladásos megbetegedésekkor is nagy segítsége lehet a szervezetnek.

És ha mindez még nem lenne elég, az allergiával való küzdelemben is igazi segítőtárs. Napjainkban nagyon fontos, hogy gátolja a rákos sejtek növekedését. Hat ugyanakkor a magas vérnyomásra, a székrekedésre, gyomorégésre és az emésztő szervek hurutjaira. Mindezek mellett javítja az emlékező tehetséget, az egész szervezetet fiatalítja. Gyulladt bőrre kenve hűsítő, nyugtató hatású, bőrfiatalító. Reumára, fájó ízületekre is hat, illetve a nemi aktivitást is fokozza. Látható tehát, hogy szinte nincs is olyan terület, nincs is olyan szervünk, amire ne lenne pozitív hatással.

 

Szépüljünk a kaukázusi kefirrel!


Nemcsak finom és egészséges, de az egyik legjobb házi kozmetikum. Vitamin- és ásványi anyag tartalmánál fogva ápolja és frissíti a bőrt, ezért arcpakolás és bőrradír alapanyagként kiváló. Sőt, akár fürödhetünk is benne.

A legjobb óvni bőrünket a nap káros sugaraitól, ám ha mégis megtörtént a baj, kenjük be a leégett részt kefirrel. Enyhíti a gyulladást, hűsít, és segíti a bőr regenerálódását.

Bőr-, vagy ízületi gyulladás esetén tegyünk gézlapba helyezett kefirt az érintett felületre és legalább negyed óráig hagyjuk hatni. A borogatás csökkenti az ízületi gyulladás és a reuma okozta fájdalmakat, enyhíti a bőrpírt és gyorsabban gyógyul tőle bármilyen seb, sérülés.

Egy kevés zabkorpával elegyítve bőrradírozásra is kiváló.
A savó segít leoldani az elhalt hámsejteket, a zabkorpával pedig ledörzsöljük őket a bőr felszínéről, így arcunk puha és sima lesz.

Készítsünk bőrnyugtató-bőrfeszesítő hatású fürdőt! Langyos vízbe öntve a kefir savas vegyhatása és ásványi anyagai nyugtatják a bőrt.  A relaxáló fürdés-élmény érdekében egy-két csepp levendula olajat is cseppenthetünk a vízbe.

 

A szervezet reagálása a kaukázusi kefirre:
Az első 10-14 nap alatt érezhetően fokozódik a gyomor aktivitása. Néha gyakoribb és hígabb lesz a széklet, főleg a frissebb (24 óránál rövidebb érlelésű) kefir fogyasztásánál. Az érettebb (36 órás) kefir fogyasztása esetén a széklet keményedését okozhatja. Ezt mindenkinek magának kell megtapasztalnia, és alkalmazkodnia hozzá!
A kefir a bélrendszerben fejti ki kedvező hatását, megakadályozza a lerakódásokat, tisztítja a bélrendszert, erősíti az immunrendszert. 


Egyes betegeknél, akiknek máj vagy veseproblémáik vannak, kellemetlen érzés alakulhat ki ezen a tájékon. 10-12 nap múlva a szervezet viharos reakciója csökken, a széklet normálissá válik és egy egész állapotra kiterjedő javulás következik be.

Kaukázusi országokban miden család maga tenyészti ezt a gombát és ennek eredményeképpen ők az egyik legegészségesebb nép a világon.